Búcsút intünk a vonalkódnak

Sajtó-, média- és társadalmi kapcsolatok. | 2025-05-19 09:25:19

A hagyományos vonalkódokat felváltják!



(x)

forrás:  GS1 Magyarország

Fél évszázad után jelentős technológiai váltás előtt áll a globális kereskedelem: a jól ismert, fekete-fehér csíkos vonalkódokat hamarosan lecserélik a GS1 szabványnak megfelelő QR-kódokra. Ezek a kétdimenziós kódok nemcsak kevesebb helyet foglalnak, hanem lényegesen több információt is képesek tárolni – ráadásul könnyen összekapcsolhatók digitális adatbázisokkal. A cél az, hogy 2027 végére minden kasszarendszer képes legyen ezeknek az új kódoknak az olvasására.

A hagyományos vonalkódokat felváltják a modern QR-kódok

Az első GS1 vonalkódot 1974-ben egy Wrigley’s rágógumi csomagolásán olvasták le egy ohiói szupermarketben – ezzel indult útjára a technológia, amely napjainkig napi tízmilliárd tranzakciót tesz lehetővé világszerte. A GS1, mint globális, nonprofit szervezet biztosította, hogy a termékazonosítás egységes és mindenki számára elérhető legyen, hozzájárulva ezzel a hatékony logisztikához és a biztonságos áruforgáshoz.

Miért van szükség váltásra?

A vásárlók ma már nemcsak a gyors kiszolgálást, hanem átlátható és részletes termékinformációkat is elvárnak – például az összetevőkről, eredetről vagy környezeti hatásokról. A márkák és kereskedők szintén egyre magasabb szintű adatmegosztást igényelnek. Ahogy Krázli Zoltán, a GS1 Magyarország üzleti kapcsolatokért felelős igazgatója fogalmazott: „A mai fogyasztók tudatos döntéseket akarnak hozni, és ehhez teljes körű információra van szükségük. A transzparencia kulcsfontosságúvá vált.”

A QR-kód, mint a jövő megoldása

A vezető piaci szereplők – köztük olyan óriások, mint a Procter & Gamble, L’Oréal, Alibaba vagy Lidl – már elkötelezték magukat az új, kétdimenziós QR-kód mellett. Ezek a kódok négyzetes mintázatuk révén több információt tárolnak, jobban kihasználják a csomagolás felületét, és képesek egyszerre kiszolgálni a fogyasztók, kereskedők és hatóságok információigényeit is.

Krázli Zoltán hangsúlyozta: „A QR-kódok nemcsak az árut azonosítják, hanem képesek elmesélni a termék teljes történetét is – ez új szintre emeli a vásárlói élményt.”

Fel kell készülni a váltásra

A technológia bevezetése lépcsőzetes lesz, de az idő sürget: a kereskedőknek érdemes időben felmérniük kasszarendszereik alkalmasságát, a gyártóknak pedig összehangolni logisztikai és marketingfolyamataikat a sikeres átállás érdekében. A GS1 Magyarország szakmai támogatással segíti a felkészülést.

Több, mint egyszerű azonosítás: digitális kommunikáció a vásárlóval

Bár a QR-kód technológiája már az 1980-as évektől ismert, mostanra vált gazdaságosan bevezethetővé – köszönhetően az okostelefonok és a modern szkennerek elterjedésének. A kódok révén a vásárló akár a csomagolásról leolvasva megtudhatja a termék szavatosságát, származását, tápértékét, allergéneit, környezeti hatásait, vagy akár recepteket, videókat is elérhet.

„A QR-kódok lehetőséget teremtenek arra, hogy a márkák közvetlen kapcsolatot építsenek ki a fogyasztóval – mindez jelentős versenyelőnyt jelenthet azok számára, akik időben lépnek” – tette hozzá Krázli Zoltán.

 



(x) Reklám

(x) Reklám

 

 

(x) Reklám

 

(x) Reklám

Horvatlaguna.hu - Horvátországi apartmanok, magyar gondnoksággal!

 

(x) Reklám

 

 



 

 

Bélyegző készítés Budapesten azonnal, rendelés ONLINE is. COLOP, TRODAT, TRAXX bélyegző és kellékek teljes palettával a StampMax-ban.

Bélyegző készítés Budapesten

 



MTI
2003-óta tájékoztatjuk, hogy mit is jelent a szelektív hulladékgyűjtés és mit, hogyan és hol gyűjtsünk szelektíven