Sajtó-, média- és társadalmi kapcsolatok. | 2025-05-05 16:59:42
Méltóságteljes ünnep és csendes figyelmeztetés a Magyar Tudományos Akadémia jubileumi közgyűlésén
(x)
Ünnepi hangulat, mégis komoly és mélyen átgondolt szavak jellemezték a Magyar Tudományos Akadémia elnökének beszédét a felújított Díszterem avatásán, mely egyben a 200 éves jubileumi évforduló programsorozatának nyitánya is volt. Az elnök szavai egyszerre voltak tisztelgés a múlt előtt, értékelés a jelen kihívásairól, valamint erőteljes üzenet a jövő irányába.
A beszéd történelmi távlatokat ölelt fel: Széchenyi István eszméje, a tudomány és nemzeti kultúra ügyének emelése állt a középpontban. Az elnök hangsúlyozta, hogy az Akadémia nemcsak a nyelv, hanem minden tudományág fejlődését szolgálja, a nemzeti és egyetemes célokat egyaránt szem előtt tartva – ahogyan azt Eötvös József is megfogalmazta másfél évszázaddal ezelőtt.
1831 – Az Akadémia tevékenységének megkezdése
1991 – Antall József beszéde az MTA közgyűlésén
1994 – Az akadémiai törvény elfogadása (tagság tudományos teljesítményhez kötése)
Kiemelt szerepet kapott a rendszerváltozás utáni átalakulás, amikor az Akadémia visszanyerte autonómiáját, és tudományos teljesítményhez kötött tagságot vezettek be. Az elmúlt évtizedek nemzetközi és hazai eredményei – Nobel-díjak, kutatási programok, a határon túli tudósok bevonása – szintén a tudományos közösség erejét tükrözik.
A díszbeszéd nem rejtette véka alá az aktuális aggodalmakat sem: a kutatási és felsőoktatási rendszer átalakításából az Akadémiát gyakran csak formálisan vonják be, valódi párbeszéd és bizalom hiányában. Bár léteznek kormányzati együttműködések, az elnök szerint ezek nem pótolják a kölcsönös tisztelet és lojalitás hiányát.
Az Akadémia nem politikai szereplő – hangsúlyozta –, de nem is passzív intézmény. Politikai támogatás nélkül is képes formálni a nemzeti gondolkodást, és ez az a „varázshatalom”, amit már Széchenyi is megfogalmazott. Az elnök szerint az Akadémia nem akadémikusokért van, hanem a nemzet egészéért, a jövő tudósnemzedékéért.
A jubileumi programok a társadalom széles rétegeit szólítják meg: kiállítások, koncertek, iskolai versenyek, határon túli események és színházi produkciók is szerepelnek a palettán. Az Országgyűlés 2025-öt és 2026-ot hivatalosan is a Magyar Tudomány Évévé nyilvánította.
A beszéd végén az elnök elődjét idézve zárta gondolatait: a kitartás, összefogás és bölcsesség minden nehézségen átsegíthet – üzenve, hogy a tudományos közösség érték, melyért együtt kell felelősséget vállalnunk.
Főbb programok, kezdeményezések:
MTA doktora cím
Magyar Tudományos Művek Tára
Országos Tudományos Kutatási Alap
Bolyai- és Lendület-pályázatok
MTA támogatott egyetemi kutatóhelyek
Domus program (határon túli kutatók támogatása)
MTA Kiváló Kutatóhely minősítés
Magyar Tudomány Ünnepe
Középiskolai Alumni Program
Tudományos tanácsadói tevékenység
Tudományos Világfórum
Tudománybarát település program
Színház és Tudomány előadássorozat (nemzeti és határon túli színházakkal)
Reformkorról szóló középiskolai verseny (több száz csapat várható)
Emlékhelyprogram (Nemzeti Örökség Intézetével)
Könyvtári kiállítások országjárása
III. emeleti kiállítótér felújítása (állandó és időszaki kiállítások)
Ünnepi zenemű: Bogányi Gergely szerzeménye
Nemzetközi kapcsolatok:
Kapcsolatok a világ akadémiáival
Külföldi magyar kutatók bevonása
World Science Forum
UNESCO 2025 – Az MTA jubileuma emlékévként elismerve
Partnerségek és kormányzati együttműködések:
Megállapodások: Belügyminisztérium, Honvédelmi Minisztérium
Részvétel: közel 50 állami testület munkájában