Hogyan töltsük az őszi szünetet pazarlás nélkül?

Sajtó-, média- és társadalmi kapcsolatok. | 2024-10-28 17:39:24

Az őszi szünet ideje alatt nemcsak pihenhetünk, hanem remek lehetőséget kapunk arra is, hogy hosszú távon csökkentsük háztartásunk pazarlását. Az odafigyelés és a tervezés révén nemcsak a környezetnek teszünk jót, de pénzt is spórolhatunk – így az ünnepek utáni időszakra is hasznos szokásokat alakíthatunk ki.



(x)

Fontos tények:

  • Élelmiszerpazarlás Magyarországon: A magyar háztartásokban évente fejenként átlagosan 11,79 kg készétel kerül a kukába, ami az elkerülhető élelmiszerhulladék csaknem felét jelenti.
  • Pénzügyi veszteség: Egy négytagú család évente mintegy 160 ezer forint értékű ételt dob ki.
  • Tudatos étkezés és tervezés előnyei: A megfelelő adagok megtervezésével, a hűtő és kamra rendszeres átnézésével jelentősen csökkenthetjük a hulladékot.
  • Nébih Maradék nélkül program: A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal programjában való részvétel segít megérteni saját háztartásunk pazarlási szokásait, és gyakorlati tanácsokkal támogatja a hulladékcsökkentést.

Az őszi szünet remek alkalom, hogy odafigyeljünk a pazarlás minimalizálására, különösen az ünnepekkel és utazásokkal együtt járó vendéglátás és étkezés terén. Az alábbiakban néhány praktikus ötlet segít abban, hogy élményekben gazdagon, de pazarlásmentesen teljen ez az időszak.

Tervezzük meg az étkezéseket!

A szünet előtt érdemes alaposan megtervezni a heti menüt, különösen, ha előre tudjuk, mikor leszünk otthon vagy éppen úton. A hűtő és kamra átnézése is fontos része a folyamatnak, hiszen ezzel előnyben részesíthetjük a közeli lejáratú termékeket. Az adagok tudatos megtervezése révén elkerülhető a felesleges készételek kidobása.

Ételmaradék kezelése a szállodai étkezéseknél

Az őszi szünet során sokan választják a belföldi szállodai pihenést, ahol gyakori a svédasztalos ellátás. Annak érdekében, hogy a bőséges választék ne vezessen felesleges ételpazarláshoz, javasolt egyszerre kisebb adagokat szedni, és csak abból venni többet, ami igazán ízlik. Emellett az ételek kóstolóként történő kipróbálása is segít minimalizálni a maradékot.

Vendéglátás és maradékkezelés mindenszentek idején

Mindenszentekkor sok család elhunyt szeretteik sírját látogatja meg, de ez az időszak gyakran a távolabbi rokonokkal való találkozásról is szól. Ilyenkor a vendéglátás tervezésével, például előre csomagolt „búcsúcsomagokkal,” jelentősen csökkenthetjük a feleslegesen megmaradó ételek mennyiségét. A maradékokból új ételek készítése is jó megoldás lehet, például pörköltből gulyás vagy rizsből rizsfelfújt, illetve az ételek fagyasztása is praktikus megoldás a későbbi felhasználásra.

Csatlakozzunk a Nébih Maradék nélkül programjához!

A Nébih Maradék nélkül programja lehetőséget nyújt arra, hogy pontos képet kapjunk saját háztartásunk élelmiszerpazarlási szokásairól, és akár új módszereket tanuljunk a hulladékcsökkentésre. Az egyhetes élelmiszerhulladék-napló vezetése során könnyen felismerhetjük a pazarlás legfontosabb pontjait, így jobban odafigyelhetünk a tudatosabb fogyasztásra. A programhoz való csatlakozás a Nébih honlapján érhető el, és további tippek, ötletek is megtalálhatók a Maradék nélkül weboldalon.

 



(x) Reklám

(x) Reklám

 

 

(x) Reklám

 

(x) Reklám

Horvatlaguna.hu - Horvátországi apartmanok, magyar gondnoksággal!

 

(x) Reklám

 

 



 

 

Bélyegző készítés Budapesten azonnal, rendelés ONLINE is. COLOP, TRODAT, TRAXX bélyegző és kellékek teljes palettával a StampMax-ban.

Bélyegző készítés Budapesten

 



MTI
2003-óta tájékoztatjuk, hogy mit is jelent a szelektív hulladékgyűjtés és mit, hogyan és hol gyűjtsünk szelektíven