Az ártéri ingatlanok finanszírozása
Fotó (forrás: GDN Ingatlanhálózat / Harmati Attila)
A közelmúlt árvizei, bár megnehezítették a Duna mentén élők mindennapjait, nem befolyásolták tartósan a vízparti ingatlanok értékét – állítják a GDN Ingatlanhálózat szakértői. Az ártéri ingatlanok tulajdonosai tisztában vannak az árvizek jelentette kockázatokkal, és ennek megfelelően készítik fel házaikat. A vízparti ingatlanok továbbra is keresettek, különleges helyzetük miatt magas áron kelnek el.
A szakértők szerint az árvíz átmenetileg hatással lehet a vásárlási kedvre, de hosszú távon nem csökken a kereslet. A vásárlók gyakran kalandként élik meg a víz közelségét, és az áradás után büszkén újítják fel otthonaikat. Az ártéri ingatlanokra állami támogatás nem igényelhető, azonban megfelelő biztosítás mellett hitelhez is juthatnak az ingatlantulajdonosok.
Ártéri ingatlanok finanszírozása
Az ártéri ingatlanokra nem vehetők igénybe állami támogatások, mivel ezek gyakran nem lakóingatlan, hanem nyaraló vagy üdülő besorolásúak – hívja fel a figyelmet Vincze Krisztián, a GV Hitelcentrum vezetője. Ugyanakkor hitelezhetők azok az ingatlanok, amelyekre biztosítás köthető, különösen, ha az árvízkárt is fedezi a biztosítás. Ha az adott ingatlan nem felel meg hitelfedezetként, megoldás lehet egy másik lakóingatlan bevonása a hitel fedezetéül.
Felkészültek, nem költöznek
Az ártér a folyók menti területek azon része, amely rendszeresen vagy időszakosan víz alá kerül, amikor a folyó vízszintje megemelkedik. Ezek a területek a folyók természetes áradási zónái, ahol az áradás során a víz kiáradhat a medréből, és elöntheti a környező földeket.
Az árterek fontos ökológiai szerepet töltenek be, mivel segítenek elnyelni a felesleges vizet, megakadályozva ezzel a komolyabb árvizeket. Az ártéri területek általában termékenyek, de az ingatlanfejlesztésre kihívást jelentenek, mivel rendszeres árvízveszéllyel kell számolni.