Csaknem 1 milliárd forintból fejleszt, majd oktat fajtakísérleti és fajtakitermesztő állomásain a Nébih
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) közel 1 milliárd forintot kapott fejlesztésre és oktatásra. Ezt a pénzt modernizációs munkákra használják négy állomáson: Monorierdőn, Pölöskén, Székkutason és Tordason. A cél új eszközök beszerzése és az infrastruktúra felújítása, ideértve erőgépeket, betakarítógépet és meteorológiai állomásokat. Ezek az állomások bemutatókat tartanak, ahol elméleti és gyakorlati programokon keresztül osztják meg az eredményeket.
A fajtakísérleti azt jelenti, hogy különböző növényfajtákat tesztelnek és vizsgálnak, hogy meghatározzák, melyikük a legmegfelelőbb adott környezeti és termőhelyi feltételek között. Ezek a kísérletek segítenek a jobb terméshozam elérésében, a betegségeknek ellenállóbb fajták kiválasztásában, valamint a gazdálkodóknak nyújtanak információt arról, hogy melyik fajta lesz a legmegfelelőbb az adott területen való termesztéshez. A fajtakísérletek általában különböző paraméterek alapján vizsgálják a növényeket, mint például a terméshozam, a betegség- és kártevőállóság, valamint az ökológiai és agronómiai tulajdonságok.
A kormány a tanulás egész életen át tartó folyamatát támogatja, és ennek részeként támogatja a bemutatóüzemeket. A Nébih által végzett kutatások nagy hatással vannak a mezőgazdasági teljesítményre és a termések minőségére, ami javítja az élelmiszerbiztonságot. Az új fajták és technológiák megismertetése segíti a gazdálkodókat a hatékonyabb termelésben és a fenntarthatóbb mezőgazdaságban.
A projekt 2025 szeptemberére fejeződik be, és többek között új eszközökkel és technológiákkal bővíti a fajtakísérleti és fajtakitermesztő állomásokat, hogy segítse a gazdákat a hatékonyabb termelésben és a fenntarthatóság előmozdításában.